Jestem żoną alkoholika. Jestem współuzależniona.

Jestem żoną alkoholika. Jestem współuzależniona.

Maja Stasińska / Onet.pl

Ciągle czekają aż on wróci, modlą się, żeby choć jeden dzień był trzeźwy, a w skrajnych przypadkach kupują alkohol, żeby nie wychodził z domu. Żony alkoholików latami wierzą, że są w stanie pomóc swoim uzależnionym partnerom. Psychologowie są zdania, że czasami najlepiej nie pilnować, nie niańczyć, ale zostawić samemu sobie, bo inaczej nie weźmie odpowiedzialności za swoje życie.

Maria alkoholika wyobrażała sobie tak: leży pijany na ławce na przystanku albo zatacza się na ulicy, zawsze brudny i biedny. Widywała takich na mieście, ale w jej świecie rządzą inne wartości, przecież jest prawniczką z inteligenckiej rodziny, żoną lekarza. W przyszłości zrozumie, że również córką alkoholika i żoną alkoholika. Ale zanim do tego dojdzie, minie wiele lat i niepewność, co przyniesie kolejny dzień.

– W naszym domu zawsze było morze alkoholu, bo rodzice, oboje profesorowie, dostawali go od swoich magistrantów i doktorantów. Cała szafka w kuchni była zastawiona butelkami. Ojciec popijał codziennie, po kieliszku wina czy koniaku. Chociaż dzisiaj domyślam się, że tych kieliszków było pewnie więcej niż jeden. Nie zataczał się po ulicy, ale co rano czułam nieprzyjemny zapach przetrawionego alkoholu z jego ust – mówi Maria.

Rodzice kłócili się, ale mieli podejście, że dzieci muszą się uczyć, więc nie włączali Marii i jej brata w swoje sprawy. Pamięta jednak to napięcie, kiedy bała się, że zza zamkniętych drzwi kuchni znowu będą dochodziły krzyki. Nie lubiła wieczorów w domu. Kiedy była starsza, często spędzała je u swojej przyjaciółki, mówiła, że idzie pouczyć się do Joli. Czasami zostawała u niej na noc, bo tam był spokój, którego ona tak bardzo potrzebowała.

Robert Rejniak specjalista psychoterapii uzależnień z Zespołu Psychoterapeutyczno-Szkoleniowego Terapeutica w Bydgoszczy, zauważa, że uzależnienie partnera częściej znoszą kobiety zależne np. ekonomicznie od pijącego mężczyzny. A także te pochodzące z rodziny alkoholowej, które przejmują wzorce postępowania z alkoholikiem. Umieją dostosować się do jego cyklu picia i trzeźwości. Ładują baterie w okresach jego abstynencji, żeby mieć siły na czas kryzysu. Często wręcz wykorzystują sytuację, kiedy on ma poczucie winy, że znowu nawalił, mogą na nim wymusić niektóre rzeczy.

– Lepiej radzą sobie z uzależnionym partnerem kobiety samodzielne, niezależne finansowo, które mają wysokie poczucie własnej wartości, z rodzin, gdzie nie było problemów z alkoholem. One wyraźniej widzą problem, mają większe wymagania wobec partnera, potrafią szukać pomocy – mówi Robert Rejniak.

* Zdrowy związek z alkoholikiem jest możliwy?
* Jestem alkoholiczką. Trzeźwieję
* Co robić, by mężczyzna nie pił
Żeby tylko nikt nie wiedział
W domu Marii też było dużo alkoholu, bo lekarze dostają go w dowód wdzięczności od pacjentów. Całe jej życie kręciło się wokół tego, żeby nikt się nie dowiedział, że mąż pije. Po pierwsze: to wstyd, są przecież ludźmi na poziomie, a alkoholizm kojarzył jej się z biedą i patologią. Po drugie: mąż jest ortopedą, a w jego zawodzie nie ma miejsca na nietrzeźwość i błędy.

Wieczorem Maria pilnowała, żeby nie wypił za dużo, bo rano nie będzie dał rady wstać na dyżur. Wydzielała alkohol. Czasami odstawiał, często jednak awanturował się. W końcu stwierdzała – dość, zabierała i chowała pod klucz. Nie zawsze dało się zabrać. wtedy krzyczał, że jest wolnym człowiekiem, a ona zachowuje się, jak strażnik więzienny. Pił i zwalał się na łóżko. Maria rozbierała go, żeby nie spał w ubraniu. Zanim wstał były już zakupy i śniadanie – sok pomidorowy i jajecznica.

– Bałam się, że straci pracę. Był ordynatorem ortopedii dużego szpitala. Długo myślałam, że pomagam mu, ratuję rodzinę. Tylko, że nie miałam czasu dla dzieci, bo ciągle zajmowałam się dorosłym facetem – wspomina Maria.

Bożena łapała się na tym, że biegła po pół litra wódki dla męża, żeby tylko nie poszedł do meliny, bo wtedy odchodziła od zmysłów, nie wiedziała, co się z nim dzieje. Obiecał jej, że jak mu przyniesie alkohol, to wypije w swoim pokoju i pójdzie spać. Z dwojga złego wolała już żeby był pijany, ale przynajmniej bezpieczny. Wstydziła się przed ekspedientką, że tak często kupuje wódkę, bała się, że jeszcze pomyśli, że Bożena pije i nie zajmuje się dziećmi. A w niewielkiej miejscowości wszyscy się znają.

– Przed telewizorem upijał się, często pijany zasypiał w fotelu. Ale najważniejsze było w tym momencie, że jest w domu. Zdarzało się, że nie pił kilka dni, a moja nadzieja, że tak już będzie zawsze rosła natychmiast – mówi Bożena.

Kiedy nie wracał do domu na noc, Bożena szukała go po ulicach, wyciągała z domów kolegów od kieliszka. Czasami wracał nad ranem, strzęp człowieka: brudny, śmierdzący, opuchnięty. Prała rzeczy, chociaż brzydziła się ich dotknąć. Nieraz zarzygał pościel. Płakała, sprzątała i myślała, że najważniejsze, że nic gorszego się nie stało, bo przecież gdyby leżał na plecach, to mógłby się udusić.
Robert Rejniak zauważa, że przewrotności sytuacji polega na tym, że szkodzi to, co pozornie miałoby pomóc alkoholikowi, a zachowania bliskich, które wydają się złe, najskuteczniej mogą wyrwać go z nałogu. Najczęściej popełniane błędy w dobrej wierze to: wymuszanie obietnic poprawy, chowanie i wylewanie alkoholu, który i tak przecież sobie alkoholik kupi. Często też partnerzy pijanego kładą do łóżka; kryją przed rodziną, mówią, że przez chorobę nie odwiedził bliskich; dbają, żeby w pracy nikt się nie dowiedział, że ma problemy z nałogiem na zasadzie – ona wyprasuje koszulę i ogoli go, żeby tylko stawił się w firmie. Alkoholizm staje się rodzinną tajemnicą: nikogo nie zapraszają do siebie, nigdzie nie chodzą, boją się prosić o pomoc, bo jeszcze się wyda.

– Chroniąc alkoholika przed konsekwencjami nałogu, stwarzamy mu komfortowe warunki do picia. Bo po co ma iść na leczenie, skoro rano budzi się w łóżku, ma podane śniadanie i uprasowaną koszulę. Nie jest w stanie zobaczyć skutków swojego postępowania. Gdyby obudził się w ciuchach, leżąc zziębnięty na podłodze w przedpokoju, gdzie padł poprzedniego wieczora i został sam, bo żona i dzieci wyprowadzili się, miałby okazje zobaczyć, czym kończy się jego picie – mówi Robert Rejniak.

Bożena jest nauczycielką w małej szkółce. Dorastała w niewielkim mieście na południu Polski, ale marzyła, że zamieszka na wsi, będzie miała dom z ogrodem, żeby dzieci nie wychowywały się w spalinach. Poza tym na wsi człowiek nie jest anonimowy, wszyscy się znają, jest z kim pogadać, a w bloku można przeżyć całe życie i nie wiedzieć, kto obok mieszka. Teraz jednak nie może ze wstydu przejść ulicą, po tym, jak jej mąż z kolegami okradli sąsiada, żeby mieć na alkohol. Uprosiła, że odda pieniądze za tę piłę motorową, żeby tylko nie wnosił sprawy do sądu.

– To nie jest tak, że głupia naiwniaczka władowała się w małżeństwo z alkoholikiem. Nałóg rozwijał się z czasem. Janek na początku pił tylko z kolegami na dyskotece, w weekend. Nie zauważyłam niczego szczególnego, bo wtedy przecież wszyscy piją – mówi Bożena.

Na dobre rozpił się w pracy. Wszystko było dobrze dopóki był kierowcą w chłodni, ale zlikwidowali zakład. Zatrudnienie znalazł w lesie jako drwal. Coraz częściej wracał pijany, po piwko z kolegami było na porządku dziennym. Jeszcze się nie zataczał, ale czuć było, że coś jednak wypił. W końcu wyrzucili go z pracy. Załamał się, siedział na zasiłku dla bezrobotnych i coraz częściej upijał do nieprzytomności.

Samotność żony alkoholika

Maria całymi latami z pokorą godną świętej pilnowała męża, żeby wieczorem nie wypił za dużo i reanimowała go rano. Świętą mogłaby też zostać Bożena, bo do zdarza jej się biegać po alkohol dla swojego męża, żeby tylko nie poszedł w cug, bo może nie wrócić kilka dni. A ona woli mieć go na oku. Obie wiele lat nikomu nie poskarżyły się nawet, głównie ze wstydu. Bo jak przekonuje Bożena, rodzinne brudy pierze się w domu, a nie rozwleka po świecie.

– Mąż jest szanowanym lekarzem, do którego pacjenci dobijają się. Tylko, nie zdają sobie sprawy, że lata świetności dawno ma za sobą. Komu miałam powiedzieć, że w domu jest już tylko pijakiem. Przed światem chciałam zachować pozory, że żyję ze świetnym człowiekiem i sama w to wierzyć. Ale czułam się potwornie samotna – mówi Maria.

Żony alkoholików za wszelką cenę chcą chronić dzieci. Mają nadzieję, że one niczego nie widzą, nie zorientują się, nie będą cierpiały i wstydziły się ojca. Bożena całe lata pilnowała, żeby ojciec pił zamknięty w swoim pokoju. Dzieci Marii chodzą na zajęcia pozalekcyjne, bo wszystkie są uzdolnione muzycznie. 16-letnia Kasia i 13-letni Jasiek grają na skrzypcach, 9-letnia Hela uczy się śpiewu. Wieczorem czeka je jeszcze odrabianie lekcji, w swoich pokojach. I zanim zasiadły przed telewizorem, Maria starała się, żeby mąż już nie siedział z kieliszkiem w ręku. W pewnym momencie zauważyła, że w ogóle izoluje dzieci od niego. W końcu Kasia powiedziała: „Dlaczego ojciec nie pójdzie na leczenie, przecież on chleje codziennie”.

– Zrozumiałam wtedy, że moje dzieci wcale nie są już takie małe, że one wszystko widzą i wszystko rozumieją. A my gotujemy im piekło. Zadałam sobie pytanie: no właśnie, dlaczego on nie pójdzie na leczenie? Byłam strasznie zmęczona tym jego pijaństwem – mówi Maria.

Odbić się od dna

Maria namawiała męża na leczenie. Ale zapewniał, że od kieliszka wina wieczorem, jeszcze nikt nie umarł – wie to, bo sam jest lekarzem. I cały czas przekonywał, że jak tylko by chciał, może przestać. Maria zaczęła szukać pomocy, rozmawiała z psychoterapeutą w poradni leczenia uzależnień.

– Przede wszystkim nie należy chronić przed konsekwencjami picia, nawet jeśli wydaje się, że stanie mu się „coś złego”. Niech obudzi się w swoich wymiocinach, niech dostanie naganę w pracy. Czasami alkoholik musi sięgnąć dna, żeby się od niego odbić. Tyle, że to dno jest na różnych poziomach. Niektórzy zgłaszają się na terapię, bo są przerażeni, kiedy pierwszy raz uderzą żonę. Dla innych ta granica będzie dużo niżej. Oczywiście, jeśli jest zagrożone życie, to trzeba wezwać pogotowie. I przede wszystkim szukać pomocy. Najlepiej zgłosić się do poradni uzależnień, ale można też czytać książki, wchodzić na fora internetowe, dowiadywać się, czym jest alkoholizm, współuzależnienie i jakich błędów nie popełniać – radzi Robert Rejniak.

Maria przyznaje, że wiele lat potrzebowała, żeby zrozumieć, że pomagając mu – krzywdzi go. Przestała go pilnować, powiedziała, że już nie ma siły, że jak będzie pił, to ona bierze dzieci i odchodzi. Sama w to nie wierzyła, on też nie uwierzył. Zmieniło się tyle, że pił poza domem. Ich znajomy lekarz wziął Marię na słówko i powiedział, że z Witkiem dzieje się źle, że już o tym mówią w szpitalu. Cudem udało się uniknąć skandalu, kiedy przyszedł do pracy pijany i ktoś wezwał policję. Dyrektor załagodził sprawę, ale powiedział mu, żeby zrzekł się stanowiska i poszedł na leczenie, obiecał pracę w przyszpitalnej przychodni.

– Dotarło do niego, że może stracić wszystko. Przestraszył się. On poszedł na leczenie, a ja na terapię dla współuzależnionych, bo uświadomiłam sobie, że chroniłam go tak, jak moja matka chroniła ojca, że muszę uporać się z demonami mojego dzieciństwa, żeby ułożyć sobie życie. Inaczej ten ogon będzie się za mną ciągnął przez resztę życia – mówi Maria.

Bożena zagroziła, że jeśli nie pójdzie na leczenie, to będzie musiał się wyprowadzić. W pobliskim mieście, 15 kilometrów od miejscowości, w której mieszkają, jest poradnia antyalkoholowa. Nawet wyszedł z domu, ale do poradni nie dotarł. Wrócił wieczorem, kompletnie pijany. Obiecał, że zdecyduje się na wszycie esperalu. Kilka miesięcy był trzeźwy, a Bożena była wniebowzięta. Biegała wokół niego: obiadek, spacer w niedzielę z całą rodziną. Nawet już nie wspominała, że powinien szukać pracy, żeby nie wpadł w depresję. Pewnego dnia wyszedł na zakupy i nie wrócił na noc. Okazało się, że umarł jego kumpel od kieliszka i tak się tym przejął, że musiał opić to ze swoimi dawnymi kolegami.

– Nie mogę go zostawić, bo nie będę miała już do kogo wrócić, zapije się, stoczy do reszty. Trzyma się jakoś, dopóki z nim jestem. To mój mąż, ojciec moich dzieci. One mimo wszystko go kochają. Najgorsze jest to, że nie umiem mu pomóc – mówi Bożena.

Bożena często wchodzi na fora, żeby pozmawiać z innymi kobietami, w takiej sytuacji, jak ona. Za radą internautek przestała mężowi kupować wódkę i kryć go przed całym światem. Znalazła dla niego pracę, wyprosiła dyrektora szkoły, żeby dał mu etat konserwatora. I sprawę postawiła jasno: jeśli narobi jej wstydu, to już drugiej szansy mu nie da. Na razie się stara, ale Bożena nie ukrywa, że boi się, co będzie, jeśli nie wytrzyma. Najważniejsze, że teraz ma go na oku niemal cały dzień.